Uf, chmel bude! Ale co dál?

Po první vlně odjezdu sezónních pracovníků vznikla díra na trhu práce. A to předně v oblasti zemědělství. „Naštěstí pro nás díky výpadku v automobilkách, se podařilo přelít spoustu zahraničních pracovníků k nám. Momentálně bylo v ohrožení hlavně drátkování a následné zavádění chmele“ říká šéf svazu chmelařů Hejda. Ale jak nakonec optimisticky dodává: „Vypadá to, že ten chmel nakonec letos uděláme, vážíme si solidarity, která směrem k nám byla jednoznačně projevena i z tuzemska.“

Největší potřebu mají zelináři od konce května až do listopadu.„Problém by mohl nastat, kdyby automobilky zase rozjely výrobu a navíc by se po Velikonocích nevrátili pracovníci z Ukrajiny, Bulharska a jiných států, kteří jsou už tady a zajišťují setí a sázení.“ Říká šéf zelinářské unie Petr Hanka. “V zemědělství v porovnání s automobilovým průmyslem, není zdaleka tak vysoká finanční kompenzace a krom toho pracujete v návaznosti na počasí, někdy i víkendy a dlouhé směny. Práce v automobilce je tak nesrovnatelně atraktivnější“ dodává.

Takže byť se může zdát, že chmel se zavést podaří, opravdový problém teprve leží před námi.

Jak říká Ing. Jan Doležal, tajemník české agrární komory: „Za chvíli tu máme sázení zeleniny a první jarní sběry. Budou se sbírat okurky, saláty, bude potřeba zavádět netkané textilie, ale třeba i sázet rané brambory“ To, kolik pracovníků je reálně potřeba, se neustále mění, ale jisté je jedno, a to, že bychom vlastní zeleninu nesklidili, si dovolit jednoduše nemůžeme.“

Ing. Petr Hanka ze zelinářské unie Čech a Moravy tvrdí, že: „Vzhledem k výkyvům pracovních sil může tak chybět i 3000 – 5000 pracovníků.“

Řešení?

Řešení je zdánlivě jednoduché, dříve se na takovéto brigády chodilo povinně, nebo to byla součást výuky vysokých a středních zemědělských škol. Ovšem za momentální situace je využití studentů v rámci výuky znemožněno. Studenti pomáhat/pracovat mohou, ale pouze dobrovolně. Vysoké školy jim tak nabídku mohou pouze zprostředkovávat.

V oblasti shánění pracovníků jsou snahy jednotlivých zemědělských svazů, orgánů, ba dokonce ministerstva značně roztříštěné. Proto nabízíme podrobný přehled všech nalezených portálů, skrze které je možné práci hledat, případně nabízet:

.

Firmy s mohutnými výpadky práce, mohou svoje zaměstnance do brigádního sektoru nabídnout skrze portál Hospodářské komory ČR na webu“ www.zachranpraci.cz. Tato varianta se jeví jako jedna z nejjednodušších, protože organizovat jednotlivce je velice časově a logisticky náročné.

Stejně tak se ruce k dílu snaží přiložit i Česká zemědělská univerzita v Praze, která na svém portálu www.agroprace.cz sdružuje nabídky brigád z oblasti zemědělství, potravinářství a lesnictví. Vyhledávat se dá pomocí mapy. V současné době se nabídky prací na tomto portále rozrůstají, cílem je studentům a dalším zájemcům nabídnout práci poblíž svého bydliště, protože ne vždy lze sehnat ubytování v místě.

Dalším dobrým zdrojem je samozřejmě web úřadu práce (https://www.uradprace.cz/web/cz/volna-mista-v-cr), kde je přehledně podle regionů vypisováno, co za práce je zrovna k mání. Mmj. se okamžitě dozvíte platové podmínky.

Ministerstvo zemědělství zřídilo pro obdobné účely facebookovou skupinu, s názvem „Buď superhrdinou“ (https://www.facebook.com/groups/210584496686612/).

Sdílení příspěvků je zde náhodné, nabídky ze strany brigádníků bez zjevné odezvy, ale stránka má již okolo 3 000 členů a mmj. jste v přímém kontaktu se zadavatelem.

Případně můžete přímo kontaktovat zelinářskou unii, která aktivně propojuje poptávku s nabídkou na míru žadatelům: https://www.zucm.cz/

Nově zřízená agentura zaměřená v reakci na momentální situaci, s databází pracovníků, předně z oblasti kultury, je také k nalezení na stránkách https://intermesos.cz/.

.

Podle předsedy zelinářské unie Ing. Petra Hanky a předsedy zemědělského svazu Ing. Martina Pýchy, může být dlouhodobě problém, pokud dojde k odlivu kvalifikované pracovní síly. „Jedná se především o řidiče zemědělské techniky, které vyškolit může být otázkou měsíců, nebo i roku.“

„Ve studijním programu specializovaného zelinářství letos na ČZU dostudovalo v řádu deseti studentů“, opravdu nevím, kde bychom tyto kvalifikované pracovníky, pokud odjedou, vzali.“ Dodává Hanka.

Doktor Mikšík z ČZU říká: „Celkově na ČZU v Praze těchto oborech studuje okolo dvou set studentů, jejich specializace však je obvykle širší. Studentů v programech čistě zahradnických je pouze 70.“

Jinak řečeno.

Jestli máte pod sebou zaměstnance, pro které momentálně nemáte práci a nechcete je propouštět, jednoduše je sdílejte.

Pokud jste jednotlivec a hledáte práci, ideálně na celou sezónu, navštivte jeden z výše uváděných webů, nebo na přímo kontaktujte zemědělce ve svém okolí.

Pokud chcete přiložit ruku k dílu pouze krátkodobě, nikdo vás neodmítne, často je možné k sezónním pracím získat ubytování, případně cenově dostupné stravování a v návaznosti na váš výkon i poměrně přiměřené platové ohodnocení. Nemluvě o tom, že konečně vytáhnete po karanténě nohy z domu.